Preventivní prohlídky
V rámci upevňování zdraví každého člověka patří do popředí prevence a zubní péče. Mezi nejčastější zubní onemocnění stále patří zubní kaz a postižení parodontu. Sice se nejedná o onemocnění, které by přímo pacienta ohrožovalo na životě, ale samotná léčba nepatří mezi nejlevnější. A proto prevence a její dodržování dokáže těmto onemocněním úspěšně předcházet. Cílem prevence je zabránit vzniku poškození chrupu a následných zdravotních komplikací. Preventivní ošetření by se mělo provádět v době, kdy zuby jsou ještě zdravé a ne poškozené, pak už se nejedená o prevenci ale o léčbu, která bývá mnohdy zdlouhavá a zbytečná. Proto apeluji na svoje pacienty, aby dodržovali termíny preventivních zubních prohlídek a aby je určitě nepodceňovali.
Při preventivní prohlídce se jedná především o prevenci zubního kazu, vývojových poškození chrupu nebo ortodontických anomálií. Dospělí pacienti by měli preventivní prohlídku absolvovat jedenkrát ročně, ta je hrazena zdravotní pojišťovnou, děti dvakrát ročně a těhotné pacientky dvakrát v průběhu těhotenství.
Prevence u dětí
Nejrozšířenějším onemocněním zubů u dětí, je zubní kaz, který se u některých malých pacientů bohužel objevuje již v raném dětství. Rodiče by neměli zanedbávat péči o chrup svých ratolestí, protože zubní kaz může zapříčinit řadu komplikací a trvalé škody na stálých zubech. Postižení zubu kazem může vést až k zánětu zubní dřeně, což se projeví bolestí, dítě nemůže jíst, protože má potíže s kousáním jídla. Zubní kaz může způsobit i předčasnou ztrátu prvních zubů, následně pak dochází k vadám skusu a k poruchám výslovnosti, což dětem může přivodit i psychický problém. Tyto situace jsou pro děti značně stresující, v kolektivu svých vrstevníků se necítí dobře a přitom stačí jen málo, doma dohlížet na provádění pravidelné zubní hygieny.
Prevence u dospělých pacientů
Ani v dospělosti by se prevence neměla podceňovat. Pravidelnými prohlídkami chrupu lze včas odhalit vznik zubního kazu nebo budoucí zánětlivý proces. Při preventivní prohlídce je možné odhalit i nepříjemný zápach z úst, který si pacient ani neuvědomuje. Příčina je obvykle v dutině ústní a typické pro zápach z úst je nedokonalé odstraňování zbytků potravy, které uvíznou mezi zuby, může to být i zubní kaz nebo parodontální choboty, či hnisavé nebo zánětlivé procesy v dutině ústní, například na mandlích nebo sliznicích.
Prevence v těhotenství
Neméně důležitá je prevence u těhotných žen, ale určitě ne z pověry, že gravidním ženám se zuby více a častěji kazí. Protože pokud žena pravidelně dochází na preventivní prohlídky, nemusí mít důvod k obavám. Je pravdou, že u některých těhotných žen dochází ke krvácení dásní, na tom se ale podílí hormonální změny v organismu. Vlivem hormonálních změn může docházet ke zvracení a tím k poklesu pH v ústech. Nastávajícím maminkám doporučujeme vhodnou skladbu jídelníčku, kde by určitě neměly chybět vitamíny, minerály a bílkoviny, které jsou důležité nejen pro samotnou ženu, ale i pro její dítě. Budoucí maminky by měly svým zubům věnovat zvýšenou péči a zuby si pečlivě čistit po každém jídle, aby nedocházelo k usazování zubního plaku, který je živnou půdou pro vznik zubního kazu. Bakterie zubního kazu se mohou snadno přenést i na ještě nenarozené dítě.
Jedním z preventivních opatření proti zubnímu kazu je tedy pravidelná ústní hygiena. Pokud se zubní plak na zubech nahromadí, v ústech se vytváří kyselé prostředí a dochází k rozpouštění zubní skloviny.