Záchovná stomatologie

Hlavním cílem záchovné stomatologie je diagnostika a léčba chrupu. Hlavním problémem, se kterým pacienti přicházejí, je zubní kaz, jeho následky a léčba.

Jak už název napovídá zub postižený zubním kazem nebo úrazem, je nutné pokud možno zachovat. V případě lehčího poškození, který ještě nezasáhl nervový systém zubu, se tento defekt dá vyřešit výplní a to buď amalgamovou, esteticky bílou, čili fotokompozitní nebo metalokeramickou. Pokud se ale jedná o větší poškození zubu, který již zasáhl nervový systém, je třeba nejprve začít s ošetřením kořenových kanálků, ve kterých se postižený nerv nachází. Endodontické ošetření je zákrok, který je nutný pokud zub ohrožuje zánět v okolí kořene zubu nebo hrozí odumření zubní dřeně. Nejprve se musí odstranit infikovaná tkáň z kořenových kanálků, očistí se a vydezinfikují jejich stěny. Vzniklý prostor se vyplní hermetickou výplní, která zabrání vniku infekce a její rozšíření do okolních tkání. Celý endodontický proces je prováděn v lokální anestézii.

Dostane-li se zubní kaz do určitého stádia, je nutné vzniklý defekt zubu opravit umělou výplní.  K řešení se nabízí jednak možnost amalgamové plomby, která se vyznačuje pevností, dlouhou životností, mechanickou odolností a je velice dobře leštitelná, což brání usazování zubního plaku. Vzhledem k tomu, že obsahuje stříbro, má tato plomba výborné antibakteriální účinky. Má však také nevýhodu, že je barevná a tudíž na zubech viditelná. Proto se používá většinou pro postranní nebo zadní sekce chrupu.

Vysoce estetické jsou bílé, tzv. fotokompozitní výplně, které dávají možnost namíchání odstínu podle barvy ostatních zubů. Nevýhodou je vyšší cena, která se odvíjí od druhu materiálu a vyšší časové náročnosti při jejím zhotovení.

Pokud je zub natolik poškozený, že jej nejde opravit výplní, je nutné zhotovit korunku. Svým pacientům doporučuji korunku metalokeramickou, která se skládá z kovového skeletu, na kterém je nanesena vrstva keramické hmoty ve tvaru a barvy zubu. Tyto korunky jsou velmi estetické, trvanlivé a svými vlastnostmi se nejvíce podobají vlastním zubům.

Velmi ráda vám poradím, jaká výplň bude pro vás nejvhodnější a která vám bude nejlépe ,,sedět“ .

Pokud vám v ústech chybí více zubů vedle sebe je třeba na volné místo posadit keramický můstek, ten ale potřebuje dva nebo více zachovalých zubů nebo zubních kořenů kvůli kotvení. Po zhodnocení stavu vašich zubů je možné vybrat z široké škály barev tu, která se nejvíce bude podobat vašemu chrupu. Před zhotovením můstku se musí, v místní anestézii, obrousit stávající zuby, ošetří se kořenové kanálky, protože zuby musí být naprosto zdravé, než dojde k nasazení můstku. Po ošetření kořenových kanálků se provede otisk zbroušených zubů a v laboratoři se vyhotoví můstek, což trvá přibližně jeden týden. Poté se keramický můstek definitivně upevní cementem nebo pryskyřicí. Obecně lze konstatovat, že životnost keramického můstku je dlouhá, ale je limitována životností kořenů nebo zubů, na které je můstek usazen. Vliv na životnost můstku má samozřejmě i důsledná péče o chrup, ale také šetrnost při kousání potravy.